Kategoria: Zdrowie

Dodano: 2013-09-17 14:07:40

15 wrzesień – Światowy Dzień Chłoniaka

W przeciwieństwie do innych postaci nowotworów, takich jak rak piersi czy płuc, chłoniaki nie są guzami, które rozwijają się w konkretnym organie ciała. Chłoniaki dotyczą całego układu chłonnego, czyli głównego elementu układu odpornościowego.

Chłoniak pojawia się, kiedy niektóre limfocyty – jedne z białych krwinek – zaczynają się namnażać w sposób anormalny.

Komórki te kumulują się i tworzą guza w różnych częściach układu limfatycznego, a przede wszystkim w węzłach chłonnych, które zaczynają puchnąć.

Ponieważ jednak limfocyty krążą w całym ciele, inne części organizmu także są zagrożone chłoniakiem.

Rak ten może dotknąć wszystkich, niezależnie od płci. Według statystyk francuskiego instytutu INCA (Institut National du Cancer), chłoniak dotyka średnio 14 000 osób każdego roku w tym kraju, a średni wiek diagnozy wynosi 70 lat dla kobiety i 64 dla mężczyzny.

Światowa Organizacja Zdrowia identyfikuje 80 typów chłoniaków, o różnych stopniach ciężkości i różnej ewolucji.

Mamy więc:

- chłoniaki Hodgkina, prezentujące mniej niż 1 przypadek na 7;

- chłoniaki nie-Hodgkina, występujące najczęściej.

Objawy chłoniaka nie są zbyt specyficzne i można je pomylić z innymi chorobami, takimi jak grypa na przykład. Najczęściej pojawiają się opuchnięcia węzłów chłonnych, często na poziomie szyi, pach i pachwin, a także łokci i klatki piersiowej.

Inne objawy:

- niewyjaśniona utrata wagi;

- utrzymująca się gorączka;

- duże zmęczenie;

- duże poty;

- duże swędzenie.

Prognozy dla chłoniaka są różne, w zależności od typu raka. Na przykład, dla dwóch najpowszechniejszych postaci szanse na przeżycie 5 lat po diagnozie wynoszą ok. 50% dla chłoniaka rozlanego z dużych komórek B i 76% dla chłoniaka pęcherzykowego.

Niektóre agresywne chłoniaki mogą rozwinąć się w ciągu kilku tygodni. Wymagają one natychmiastowego leczenia, które pozwala na wyzdrowienie w wielu przypadkach. Inne chłoniaki rozwijają się wolniej, czasami całymi latami. Po rozpoczęciu leczenia remisja choroby jest częsta, ale nawroty są równie częste.źródło: http://www.biomedical.pl/zdrowie/15-wrzesien-swiatowy-dzien-chloniaka-a11935.html