Kategoria: Zdrowie

Dodano: 2013-04-29 08:39:40

60 lat temu odkryto strukturę DNA

Ponad 60 lat temu – 25 kwietnia 1953 – Francis Crick i James Watson po raz pierwszy opisali strukturę DNA (kwas dezyksorybonukleinowy), czyli molekułę w postaci podwójnej helisy zawierającej dziedzictwo genetyczne każdej formy życia. Opis ten zajął zaledwie jedną stronę w prestiżowym brytyjskim magazynie Nature.

Ale wystarczył, żeby młodzi - Crick miał wówczas 36, a Watson 25 lat - naukowcy zrewolucjonizowali świat biologii i genetyki.

W latach 50 ubiegłego wieku znano już DNA, nawet jeżeli niektórzy naukowcy mieli problemy z zaakceptowaniem faktu, iż DNA odpowiada za dziedziczenie.

Badania również doprecyzowały jego naturę chemiczną: związki nukleotydów (fosforan – dezoksyryboza – baza azotowa) połączone w długie łańcuchy. Jednym słowem, naukowcy wiedzieli, że DNA składa się z różnych fragmentów, ale nie wiedzieli, co te fragmenty wiąże ze sobą i w jaki sposób są one ułożone w przestrzeni.

Watson i Crick byli więc pierwszymi, którzy rozwiązali ten problem i zaproponowali trójwymiarowy model DNA, czyli strukturę dwóch łańcuchów helisoidalnych owiniętych wokół jednej osi.

Obydwaj byli teoretykami, dlatego swój model oparli na doświadczeniach kolegów-naukowców, którzy próbowali przyjrzeć się tej strukturze przy pomocy dyfrakcji promieniowania rentgenowskiego poprzez kryształki oczyszczonego DNA (np. Rosalind Franklin, Maurice Wilkins).

Zresztą, to właśnie z Wilkinsem obydwaj badacze podzielili się Nagrodą Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za swoje odkrycie w 1962 roku (w międzyczasie Rosalind Franklin zmarła).

James Watson właśnie świętował swoje 85 urodziny, natomiast Francis Crick zmarł w lipcu 2004.

źródło: http://www.biomedical.pl/zdrowie/60-lat-temu-odkryto-strukture-dna-a10554.html