Kategoria: Ciąża i dziecko

Dodano: 2013-03-04 14:34:50

Badania wyodrębniają czynniki wzrostowe podstawowe dla najbardziej złośliwych dziecięcych guzów mózgu

Zespół złożony z członków różnych instytucji, prowadzony przez badaczy z Massachusetts General Hospital w USA, zidentyfikował molekularną ścieżkę, która wydaje się być podstawową dla rozwoju i rozprzestrzeniania się rdzeniaka, najpowszechniejszego złośliwego guza mózgu u dzieci.

W swoim raporcie z 28 lutego bieżącego roku wykazują, że zablokowanie tej ścieżki – która obejmuje interakcje pomiędzy komórkami nowotworowymi i okolicznymi tkankami – prowadzi do regresji wszystkich 4 rodzajów molekularnych podtypów rdzeniaka w testach wykonywanych na myszach.

„Nasze odkrycie sugeruje, iż ścieżka zawierająca sygnały od komórek gospodarza do komórek nowotworowych poprzez łożyskowy czynnik rozwojowy i jego receptor neuropiliny-1, jest decydująca dla rozwoju rdzeniaka, niezależnie od molekularnych podtypów. Składa się to na nowe terapeutyczne podejście do tej dziecięcej odmiany raka”, stwierdza odpowiadający za badania doktor filozofii Rakesh K. Jain, który zarządza Steele Laboratory for Tumor Biology na Massachusetts General Hospital.

Rdzeniak, bardzo złośliwy nowotwór, który atakuje najpierw móżdżek, stanowi około 20% wszystkich przypadków nowotworów mózgu i dziesięciokrotnie częściej występuje u dzieci niż u dorosłych.

Agresywne metody leczenia, takie jak, chemioterapia, operacje, terapie promieniowaniem dają pacjentom szanse na przeżycie, ale wiążą się jednocześnie z długoterminowymi rozwojowymi, behawioralnymi oraz neurologicznymi efektami ubocznymi, zwłaszcza u najmłodszych pacjentów.

Rozpędu trwającym badaniom nadało odkrycie doktora medycyny oraz filozofii z Vesalius Research Center w Belgii, Petera Carmeliet.

Antyciała przeciwko łożyskowemu czynnikowi rozwojowemu mogą blokować angiogenezę w wielu przypadkach dojrzałych nowotworów.

Ponieważ, w przeciwieństwie do innych angiogenicznych protein, łożyskowy czynnik rozwojowy nie jest obowiązkowy dla należytego poporodowego rozwoju, dr Jain i jego współpracownicy zaproponowali skierowanie czynnika rozwojowego jako antyangiogenicznej metody leczenia rdzeniaka.

Badania w kolaboracji zespołów ze Stanów Zjednoczonych, Belgii, Kanady i Niemiec prowadzone były na myszach.

Wykazały one jeszcze jedną ciekawą obserwację. Większość łożyskowych czynników rozwojowych była produkowana przez okoliczne wspierające tkanki, zwane zrębem , a nie komórki nowotworowe.źródło: http://www.biomedical.pl/zdrowie/badania-wyodrebniaja-czynniki-wzrostowe-podstawowe-dla-najbardziej-zlosliwych-dzieciecych-guzow-mozgu-a9933.html