Kategoria: Ciąża i dziecko

Dodano: 2012-09-26 12:52:23

Bezdech senny niebezpieczny dla ciężarnych

Jak wykazują najnowsze badania, ciężarne kobiety doświadczające bezdechu sennego są bardziej narażone na problemy zdrowotne, które mogą dotknąć również ich nowo narodzone dzieci. Okazuje się, że takie noworodki w porównaniu do dzieci zdrowych osób, częściej trafiają na oddział intensywnej terapii. Wszystkie kobiety, które objęło badanie, miały nadwagę.

Co więcej, u osób z bezdechem sennym występował też stan przedrzucawkowy, podwyższone ciśnienie krwi, a ich potomstwo częściej przychodziło na świat przez cesarskie cięcie.

Jak twierdzą badacze, bezdech senny jest słabiej poznany i trudniejszy do zdiagnozowania, w porównaniu do innych dolegliwości powiązanych z otyłością, takich jak wysokie ciśnienie krwi czy cukrzyca ciążowa.

 – Musimy znaleźć skuteczniejsze sposoby rozpoznawania i leczenia bezdechu sennego – mówi doktor Judette Louis, adiunkt w Katedrze ginekologii i położnictwa na University of South Florida.

Osoby cierpiące na wspomnianą przypadłość doświadczają chwilowego zatrzymania przepływu powietrza w górnych drogach oddechowych, spowodowanego ich zablokowaniem. Otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia bezdechu z powodu nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej zawężającej tchawicę – podaje National Heart and Blood Institute.

Podczas najnowszych badań naukowcy przeanalizowali dane pochodzące od 175 ciężarnych otyłych kobiet, które zostały przebadane pod kątem bezdechu sennego. Badanie odbyło się w ich własnych domach, przy wykorzystaniu przenośnego sprzętu medycznego.

Te kobiety, które cierpiały na bezdech, miały wyższy wskaźnik masy ciała i częściej występujące nadciśnienie krwi, w porównaniu do osób, u których bezdechu nie stwierdzono.

Pośród kobiet z pierwszej grupy, około 65 procent wymagało wykonania cesarskiego cięcia, podczas gdy u zdrowych ten odsetek wynosił 23 procent.

Co więcej, 43 procent osób chorujących na bezdech wykazywało też stan przedrzucawkowy, a w przypadku osób nie cierpiących na tę dolegliwość – tylko 17 procent.

Wskaźnik przedwczesnych porodów był zbliżony u obu grup.

– Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka wystąpienia bezdechu spowodowanego otyłością byłoby zrzucenie nadprogramowych kilogramów jeszcze przed zajściem w ciążę, pomimo że bywa to trudne – twierdzą naukowcy.

Ponieważ obiektem badań były wyłącznie kobiety otyłe, pozostaje niejasne, czy bezdech senny objawia się w taki sam sposób u ciężarnych z prawidłową masą ciała.źródło: http://www.biomedical.pl/ciaza/bezdech-senny-niebezpieczny-dla-ciezarnych-a8060.html