Kategoria: Zdrowie

Dodano: 2013-05-14 11:14:08

Chińczycy wyprodukowali zabójczego wirusa grypy

Istnieją trzy grupy wirusów grypy: A, B i C. Wirusy typu A, przenoszone głównie przez ptaki, są najbardziej zjadliwe i mogą przeskakiwać na zwierzęta i na ludzi. Ponieważ ich zachowań nie da się przewidzieć i ponieważ nieustannie mutują, wirusy tego typu są wyjątkowo niebezpieczne. Co roku eksperci obawiają się pojawienia się nowego wirusa grypy, bardziej wirulentnego niż inne.

Najnowszy, zwany H7N9, który zaatakował w Chinach pod koniec marca, zaraził ok. 130 osób i spowodował śmierć 31 z nich.

Naukowcy zastanawiają się więc nad sposobami na zapobieganie infekcjom wirusowym w obliczu pojawiania się coraz groźniejszych wirusów. Niektórzy z nich obrali dość ryzykowną ścieżkę: hodują w laboratoriach jeszcze niebezpieczniejsze mikroorganizmy, aby poznać je z wyprzedzeniem i wynaleźć broń przeciwko nim.

Tak właśnie zrobili badacze chińscy, którzy swoje prace przedstawili w magazynie Science.

Krótko mówiąc, Chińczycy właśnie stworzyli nowy ekstremalnie zjadliwy typ wirusa grypy. Dokonali tego, mieszając wirusa H5N1 oraz H1N1.

H5N1 lepiej jest znany jako ptasia grypa, wyjątkowo niebezpieczna dla ludzi, zabijająca 60% ofiar. Na szczęście, H5N1 nie jest w stanie przenosić się z człowieka na człowieka, co pozwala mieć nadzieję, że nie doczekamy się pandemii.

Natomiast H1N1, znany jako pandemiczna świńska grypa z 2009 – 2010, jest bardzo zaraźliwy między ludźmi.

Chińscy naukowcy przetestowali swoją hybrydę na świnkach morskich. Okazało się, że przenosi się ona bardzo łatwo drogą oddechową między zwierzętami.

Pozostaje jeszcze pytanie, po co produkować tak zabójczego nowego wirusa, skoro naukowcy nie są w stanie opanować nawet H7N9, który aktualnie zabija w Chinach?

Badacze wyjaśniają: - Wiemy teraz, że jeżeli te dwa typy wirusów się spotkają, co w naturze może się zdarzyć, będą w stanie utworzyć bardzo niebezpieczną hybrydę. Nasze doświadczenie pokazuje, że wirus ptasiej grypy H5N1 może stać się wysoce zaraźliwy u ssaków. Teraz, kiedy znamy niebezpieczeństwo, będziemy mogli lepiej się przygotować na ewentualne pojawienie się takiego wirusa w naturze i do produkowania szczepionki.

Niektórzy specjaliści nie podzielają jednak tego entuzjazmu. Simone Wain-Hobson z Institut Pasteur we Francji przypomina, że ten mutujący wirus może zabić nawet 100 000 000 ludzi. Jego zdaniem, przysłowiowa ciekawość naukowca nie usprawiedliwia zagrożenia, jakie spowodowali Chińczycy swoim badaniem. Miejmy nadzieję, że hybryda jest szczelnie zamknięta w laboratorium i nigdy z niego nie ucieknie.

źródło: http://www.biomedical.pl/zdrowie/chinczycy-wyprodukowali-zabojczego-wirusa-grypy-a10699.html