Kategoria: Ciąża i dziecko

Dodano: 2012-11-20 17:06:24

Ćwiczenia korzystne dla kobiet ciężarnych z nadciśnieniem

W przeciwieństwie od obowiązujących wierzeń, regularne ćwiczenia fizyczne przed i w trakcie ciąży mogą wpływać korzystnie na kobiety, u których pojawia się nadciśnienie, mówi profesor fizjologii Jeff Gilbert, który przedstawił swoje najnowsze badanie w przeglądzie Hypertension. Jego zespół obserwował ciężarne gryzonie z nadciśnieniem.

Okazało się, że wysokie ciśnienie krwi znacznie spadło, kiedy szczurzyce były poddawane aktywności fizycznej. Co więcej, czynniki ryzyka związane z nadciśnieniem i predysponujące do stanu przedrzucawkowego, również zostały zmniejszone.

Nadciśnienie w ciąży i powiązany z tym stan przedrzucawkowy to najpowszechniejsze komplikacje ciążowe, które dotyczą od 5% do 8% kobiet ciężarnych.

Generalnie, stan przedrzucawkowy oraz inne zaburzenia nadciśnieniowe w ciąży powodują 76 000 zgonów kobiet ciężarnych każdego roku, jak podaje Preeclampsia Foundation.

Prof. Gilbert mówi: dane z naszego badania pokazują, że ćwiczenia fizyczne, które zaczną się przed ciążą i będą kontynuowane w trakcie ciąży, mogą być bardzo ważnym sposobem na uniknięcie stanu przedrzucawkowego. Z całą pewnością, istnieje jeszcze wiele pytań, na które musimy znaleźć odpowiedź, na przykład, kiedy i jak wiele ćwiczeń jest wymaganych, oraz kiedy kobiety powinny zacząć ćwiczyć przed planowaną ciążą, żeby pojawiły się pożądane korzyści.

Potrzebne są także dodatkowe badania, które pozwolą określić, czy ćwiczenia mogą być bezpiecznie używane jako terapia w przypadku nadciśnienia powodowanego przez niedostateczny przepływ krwi w łożysku. Aczkolwiek, obecne rezultaty już teraz są wysoce zachęcające.

źródło: http://www.biomedical.pl/ciaza/cwiczenia-korzystne-dla-kobiet-ciezarnych-z-nadcisnieniem-a8748.html