Kategoria: Zdrowie

Dodano: 2013-04-24 12:00:45

Depresja może być zaraźliwa

Znany czynnik ryzyka rozwoju depresji może być "zaraźliwy" w pewnych okolicznościach, jak sugeruje badanie przeprowadzone przez uczonych z University of Notre Dame. Naukowcy ci odkryli nowe fakty dotyczące tzw. „luki poznawczej”. Ten psychologiczny termin oznacza specyficzny sposób patrzenia na życie, gdzie mamy wrażenie, że wszystko jest poza naszą kontrolą, a jeżeli coś się dzieje, to tylko i wyłącznie z winy naszych własnych wad, niedociągnięć i niedoborów.

Taka postawa może faktycznie wpłynąć negatywnie na ludzi, kiedy w ich życiu dzieją się wielkie wydarzenia, oznaczające przejście z jednego etapu do drugiego. Luka poznawcza jest też znanym czynnikiem ryzyka wystąpienia depresji.

Badanie, opublikowane w czasopiśmie Clinical Psychological Science, zawiera wyniki uzyskane z grupy 103 par współlokatorów, z których wszyscy byli na pierwszym roku studiów.

Studenci ci zostali przydzieleni do siebie całkowicie losowo. Każdego z osobna poproszono o wypełnienie internetowego kwestionariusza, w którym pytano o objawy depresji i „lukę poznawczą” w chwili, kiedy dotarli na kampus. Kolejno, tę samą ankietę mieli wypełnić po trzech i po sześciu miesiącach. Mieli również opisać stresujące momenty z życia studenckiego.

Naukowcy po przeanalizowaniu wyników odkryli, iż pierwszoroczni, którzy zostali losowo przydzieleni do mieszkania z osobą o wysokim poziomie luki poznawczej, byli również bardziej zagrożeni wystąpieniem tego psychologicznego zjawiska. Ponadto zauważono silny związek między wysokimi poziomami luki poznawczej a objawami depresyjnymi po sześciu miesiącach obserwacji.

Wcześniejsze badania sugerowały, iż negatywne myślenie może wpłynąć na obojga małżonków. Wykazały, że mężowie lub żony, którzy mają depresję, czują się również opuszczeni i wyobcowani, co z kolei wpływa negatywnie na ich partnerów życiowych.

„Luka poznawcza” odpowiada za braki w informacjach, które posiada nasz mózg, przez co prowadzi do powstania zmyśleń, domniemań i domysłów. Przy zbytnim nagromadzeniu fałszywych i negatywnych emocji powstaje depresja, która nieleczona prowadzi do poważnych konsekwencji. Warto więc zadbać nie tylko o swoje zdrowie, ale i osób nas otaczających. 

 

źródło: http://www.biomedical.pl/psychologia/depresja-moze-byc-zarazliwa-a10513.html