Kategoria: Ciąża i dziecko

Dodano: 2013-04-02 08:45:44

Fizyczna aktywność w młodości może zredukować ryzyko złamań w starszym wieku

Regularne przebywanie na świeżym powietrzu i aktywność fizyczna w dzieciństwie mogą redukować ryzyko złamania biodra w starszym wieku, jak sugerują badania zaprezentowane na spotkaniu naukowym American Orthopaedic Society for Sports Medicine's Specialty Day w Chicago.

Główny autor prac, dr Bjorn Rosengren ze Skane University Hospital w Szwecji, mówi: - Nasze wyniki pokazują, że ćwiczenia w dzieciństwie mogą być związane z niższym ryzykiem złamań w miarę starzenia. Dzieje się tak, ponieważ ćwiczenia fizyczne powodują wzrost masy kości.

Dr Rosengren z kolegami przez 6 lat prowadził badania kontrolne z udziałem szwedzkich dzieci w wieku 7-9 lat w Malmo.

W grupie interwencyjnej znalazło się 362 dziewcząt oraz 446 chłopców, którzy codziennie w szkole ćwiczyli przez 40 minut. W grupie kontrolnej 780 dziewcząt i 807 chłopców ćwiczyło przez 60 minut w tygodniu.

Naukowcy rejestrowali każdy przypadek złamania kości oraz obserwowali rozwój kośćca dzieci w corocznych badaniach.

W okresie obserwacji odnotowano 72 złamania w grupie interwencyjnej i 143 w grupie kontrolnej. Gęstość mineralna kośćca w rdzeniu kręgowym była większa u dziewcząt i chłopców z grupy interwencyjnej.

Dr Rosengren sugeruje: - Nasze badanie podkreśla po raz kolejny, dlaczego dzieci powinny regularnie ćwiczyć, aby poprawić zdrowie swoich kości teraz i na przyszłość.

W tym samym czasie, badacze przeprowadzili retrospektywne badanie u udziałem 709 byłych sportowców w wieku średnio 69 lat i z 1 368 osobami z grupy kontrolnej w tym samym wieku.

Chcieli przekonać się, jak wiele starszych osób ucierpiało z powodu złamań, oraz zmierzyć utratę gęstości kości u uczestników. Okazało się, że u starszych sportowców, spadek gęstości kości był minimalny w porównaniu do grupy kontrolnej.

źródło: http://www.biomedical.pl/zdrowie/fizyczna-aktywnosc-w-mlodosci-moze-zredukowac-ryzyko-zlaman-w-starszym-wieku-a10252.html