Kategoria: Zdrowie

Dodano: 2013-05-02 09:12:35

Fosforescencyjny baranek na usługach medycyny

Naukowcom z Urugwaju z Instytutu Reprodukcji Zwierzęcej (IRAUy) i Instytutu Pasteur w Montevideo udało się stworzyć transgenicznego fosforescencyjnego baranka. Zwierzę zmodyfikowane genetycznie zaczyna świecić pod wpływem oświetlenia ulatrafioletowego.

Badacze urugwajscy niekoniecznie mieli na celu po prostu stworzenie zwierzęcia, które świeci w ciemności, ale ta cecha charakterystyczna, zapewniana przez gen pobrany od meduzy, jest jednym z najprostszych środków na zweryfikowanie, czy kompleksowe operacje transgenezy powiodły się u danego zwierzęcia po jego narodzinach.

Prace te mają pomóc opracować nowe lekarstwa na ludzkie choroby, jak zapewniają badacze.

Urugwajczycy są zdecydowanie dumni ze swojego wyczynu, ponieważ po raz pierwszy transeniczny baranek przyszedł na świat w Ameryce Południowej.

Do tej pory jedynie w Argentynie i w Brazylii udało się wyprodukować krowy i kozy genetycznie zmodyfikowane. W żadnym z tych przypadków nie chodziło o to, aby stworzyć zwierzęta przeznaczone do konsumpcji. Tego typu manipulacja ma bowiem na celu wprowadzenie genów ludzkich do DNA zwierzęcia, aby mogło on produkować ludzkie proteiny w mleku.

W Urugwaju, naukowcy próbują wcielić w genom owcy gen odpowiedzialny za produkcję proteiny brakującej w niektórych ludzkich chorobach, jak na przykład insulina w cukrzycy. Zaprojektowane w ten sposób zwierzę produkowałoby daną pożądaną proteinę w swoim mleku, w ilościach wystarczających do wytworzenia leku.

W 2009, amerykańska FDA zatwierdziła produkcję antykoagulantu ATryn z mleka kóz transgenicznych. Koagulant ten leczy pacjentów chorych na dziedziczny niedobór antytrombiny.

źródło: http://www.biomedical.pl/zdrowie/fosforescencyjny-baranek-na-uslugach-medycyny-a10585.html