Kategoria: Zdrowie

Dodano: 2013-05-21 13:04:54

Generacja baby boomers: chroniczne choroby, depresja, samobójstwa

W opinii powszechnej mają właśnie przeżywać złote lata swojego życia, korzystając w szczęściu i spokoju z owoców swojej długoletniej pracy. Niestety okazuje się, że coraz większą liczbę osób z pokolenia baby boomers przewlekłe choroby i depresja popychają do samobójstwa. Mimo że eksperci od dawna uważają, że wiek średni to czas stabilności i emocjonalnego zadowolenia, to baby boomers pokazują coś zupełnie odwrotnego.

Jak podają amerykańskie centra CDC (Centers for Disease Control and Prevention), proporcje samobójstwa w grupie wiekowej ludzi urodzonych między 1946 – 1964, wzrosły w ostatnich latach o 30%.

Dla porównania, do 2010 proporcje samobójstw dla ludzi w wieku powyżej 85 lat – populacja najbardziej zagrożona śmiercią z własnej ręki – spadły o 12%.

Inne statystyki CDC:

- dla całej populacji amerykańskiej proporcje samobójstw wynoszą 12.4 na 100 000 ludzi;

- w grupie wiekowej 45 – 54 lat proporcje wynoszą 19.6 na 100 000;

- w grupie wiekowej 55 – 64 proporcje wynoszą 17.5 na 100 000.

Julie Philips z Rutgers University, której badania zidentyfikowały niepokojący trend na łonie pokolenia baby boomers, mówi: - Historycznie, ludzie w średnim wieku mają niskie proporcje śmierci samobójczych. Wzrost tych proporcji jest niepokojący i musimy się dowiedzieć, dlaczego tak się dzieje.

Na tę chwilę eksperci od samobójstw wysnuwają jedynie teorie. Paula Clayton z American Foundation for Suicide Prevenion mówi na przykład: - Być może wzrost tych proporcji częściowo jest powiązany z kryzysem gospodarczym i brakiem ubezpieczenia medycznego. Od dawna wiadomo, że w trakcie okresu bezrobocia proporcje te rosną.

Diane Sommers z Suicide Prevention of Yolo County dodaje: - Niestabilność gospodarki powoduje, że ludzie doświadczają zaburzeń lękowych, depresji i myśli samobójczych. Wiele rzeczy może spowodować depresję, która w końcu może doprowadzić do targnięcia się na własne życie: ból, diagnoza nowej, upośledzającej choroby, skutki uboczne leków antydepresyjnych.

źródło: http://www.biomedical.pl/psychologia/generacja-baby-boomers-chroniczne-choroby-depresja-samobojstwa-a10782.html