Kategoria: Zdrowie

Dodano: 2013-03-13 11:15:53

Komary przyzwyczajają się do środków odstraszających

DEET, czyli N,N-diethyl-meta-toluamid, to najpowszechniej stosowany środek przeciwko insektom. Opracowała go armia amerykańska w czasie II wojny światowej, podczas walk w dżungli. DEET upośledza funkcje lokalizacyjne komarów, co nie pozwala im na namierzenie potencjalnego celu.

Jednakże, badanie opublikowane w Plos ONE przestrzega, że rodzaj komara Aedes aegyptis utracił swoją wrażliwość na zapach tego środka.

Prace przeprowadzili naukowcy z London School of Hygiene and Tropical Medicine. Aby zrozumieć mechanizm nabywania odporności przez komary, badacze odwołali się do eksperymentu z nagim ramieniem popsikanym DEET.

Na początku insekty uciekły, rezygnując z posiłku. Ale wróciły po kilku godzinach – DEET okazał się już mniej odstręczający.

Dr James Logan, jeden z autorów badania, mówi: - Zarejestrowaliśmy odpowiedź receptorów czułków komarów na DEET. Odkryliśmy, że insekty nie były już wrażliwe na produkt w takim samym stopniu co wcześniej. Pierwszy kontakt ze środkiem zmienił ich układ zapachowy.

Po tym pierwszym stwierdzeniu, naukowcy postanowili przestudiować to zjawisko na innych gatunkach komarów, np. tych, które przenoszą malarię.

Dr Logan dodaje, że konkluzje z tego badania nie powinny powodować, że ludzie przestaną stosować DEET w strefach wysokiego ryzyka.

Mogą one natomiast pomóc naukowcom opracować nowsze, skuteczniejsze wersje środków odstraszających. A stawka jest wysoka, ponieważ wiele chorób roznoszonych przez komary, takich jak denga, malaria czy chikungunya, zagraża coraz większej liczbie ludzi, w Azji i w krajach tropikalnych, a także w Europie już od dłuższego czasu.

źródło: http://www.biomedical.pl/zdrowie/komary-przyzwyczajaja-sie-do-srodkow-odstraszajacych-a10040.html