Kategoria: Zdrowie

Dodano: 2013-03-14 10:37:07

Lekarstwo przeciwko chętce na alkohol pojawia się w Europie

Europejski Urząd ds. Leków w ubiegłym tygodniu zatwierdził wprowadzenie na rynek leku Selincro, który ma zmniejszać ochotę na alkohol u alkoholików. Specyfik produkuje firma Biotie Therapies z Finlandii we współpracy z Lundbeck z Danii.

Lundbeck wystosowała komunikat, w którym czytamy, iż farmaceutyk, jedyny w swoim rodzaju w Europie, redukuje o 60% konsumpcje alkoholu po 6 miesiącach terapii, co oznacza spadek konsumpcji średnio o 1 butelkę wina dziennie.

Selincro jest wskazany, czytamy dalej, w redukcji spożycia alkoholu u osób dorosłych prezentujących objawy uzależnienia alkoholowego z konsumpcją alkoholu wysokiego ryzyka (40g/dzień dla kobiet, 60g/dzień dla mężczyzn), nie mających objawów fizycznych odwyku i nie potrzebujących natychmiastowego odwyku.

Obydwa laboratoria zalecają, aby lek był przepisywany łącznie z terapią psychologiczną i społeczną dla pacjentów, którzy w dalszym ciągu piją w ryzykownych ilościach po dwóch tygodniach od rozpoczęcia leczenia.

Selincro jest podawany doustnie. Jest to modulator receptorów opioidowych i działa na mózgowe centrum nagrody, sprawiając, że chęć wypicia alkoholu jest mniej nagląca. Molekuła nosi chemiczną nazwę nalmefen.

Przypomnijmy, że badania pokazują, iż alkoholizm dotyka ponad 14 mln Europejczyków, z czego tylko 8% podejmuje leczenie.

źródło: http://www.biomedical.pl/zdrowie/lekarstwo-przeciwko-chetce-na-alkohol-pojawia-sie-w-europie-a10053.html