Kategoria: Zdrowie

Dodano: 2014-04-03 09:51:20

Ministerstwo zdrowia rozwiązuje problemy pacjentów onkologicznych!

W dniu 21 marca odbyła się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wspólna konferencja prasowa Premiera RP – Donalda Tuska i Ministra Zdrowia – Bartosza Arłukowicza. Udział w spotkaniu wzięli również - inicjator powołania Obywatelskiego Porozumienia na rzecz Onkologii – Szymon Chrostowski, prof. Maciej Krzakowski – Konsultant Krajowy w dziedzinie Onkologii Klinicznej, prof. Jacek Jassem – Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, i prof. Alicja Chybicka – Kierownik Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu. Podczas spotkania przedstawiona została koncepcja planowanych zmian w polskiej onkologii.

Zaproszenie do dyskusji przedstawiciela środowiska pacjentów to przejaw potrzeby uwzględnienia głosu chorych onkologicznie w koncepcji tworzonej przez ekspertów resortu zdrowia w obszarze medycyny. „Zaprezentowana opinii publicznej zapowiedź zmian w systemie opieki onkologicznej uwzględnia kluczowe postulaty opracowywane w formie Strategii dla Polskiej Onkologii na lata 2016-2025 przez Obywatelskie Porozumienie na rzecz Onkologii, która od wielu miesięcy była na bieżąco konsultowana z Ministerstwem Zdrowia.” – powiedział Szymon Chrostowski – inicjator Porozumienia.

Eksperci Porozumienia opracowali łącznie 10 podstawowych i najważniejszych propozycji zmian w onkologii. Resort zdrowia zapowiedział implementację kilku z nich. „Zmieniamy całkowicie historyczną strukturę leczenia onkologicznego.Przestawiamy system na inny tor. To jest zmiana, która naprawdę udrożni system” – powiedział Minister Bartosz Arłukowicz. Jednym z nich jest wdrożenie karty pacjenta onkologicznego jako standardowego narzędzia informowania pacjenta o przebiegu procesu leczenia. Karta będzie harmonogramem wieloetapowego leczenia przeciwnowotworowego, a w przypadkach zaawansowanego stadium choroby, będzie również przepustką w kolejce do leczenia i badań diagnostycznych. Minister Zdrowia wyjaśnił, że „osoba wyposażona w kartę pacjenta onkologicznego będzie musiała w ciągu dwóch tygodni zostać przyjęta przez onkologa. Ten będzie miał cztery tygodnie na pełne postawienie diagnozy, przede wszystkim na odpowiedź na pytanie, czy nowotwór jest, czy go nie ma. Potem, w ciągu trzech tygodni, musi się rozpocząć leczenie”.

Kluczowe znaczenie dla chorych na nowotwory ma również zniesienie limitów w leczeniu onkologicznym. Przedstawiciel resortu zdrowia podkreślił, że „niezwykle ważne jest, by system opiekował się pacjentem” i stąd wprowadzenie tej zmiany. U podstaw tego założenia leży również przekonanie, że każdy pacjent, u którego podejrzewa się chorobę nowotworową, musi być jak najszybciej zdiagnozowany i objęty leczeniem. Na szybką terapię onkologiczną składają się trzy zasadnicze etapy: szybka diagnostyka, szybkie leczenie i skoordynowana opieka długofalowa po zakończonej terapii. Filarem tego rozwiązania będzie lekarz rodzinny, który w przypadku podejrzenia, że jego pacjent ma raka, będzie go mógł sam skierować na specjalistyczne badania. Porozumienie postulowało również o określenie maksymalnego czasu oczekiwania pacjenta na rozpoczęcie procedury onkologicznej. Ministerstwo Zdrowia uwzględniło również powyższy postulat ustalając, iż czas od postawienia diagnozy do rozpoczęcia leczenia nie może przekroczyć 9 tygodni. Wśród propozycji zmian znalazło się także wprowadzenie instytucji lekarza onkologa odpowiedzialnego za proces diagnostyki i terapii. Resort zdrowia, w pewnym sensie, uwzględnił również i ten postulat wprowadzając instytucję koordynatora, który wprawdzie nie musi być lekarzem onkologiem, ale ma za zadanie prowadzić pacjenta aż do zakończenia jego leczenia w obrębie sieci diagnostyczno-terapeutycznej. Porozumienie przedstawiło również kolejną propozycję zmian sprzyjającą usprawnieniu systemu polskiej onkologii w postaci ankiety pacjenta onkologicznego będącej kryterium oceny poziomu leczenia szpitalnego i pomiaru satysfakcji pacjentów.

Szymon Chrostowski będący jednocześnie pacjentem onkologicznym bardzo pozytywnie przyjął postulaty zmian w onkologii zapowiedziane przez Ministerstwo Zdrowia. Jego zdaniem „mamy do czynienia z ogromną rewolucją”. Wreszcie wejdą w życie postulaty, na które latami czekały organizacje pacjentów onkologicznych. (...) Te zmiany są postrzegane oczami pacjenta, nie systemu.

źródło: ScienceNews.pl