Kategoria: Zdrowie

Dodano: 2014-04-02 13:51:13

Nie bagatelizuj krwawienia dziąseł!

Sny o wypadających zębach wieszczą nieszczęście i powinny nas zmusić do zwiększonej ostrożności. Abstrahując od sennikowych wróżb, krwawienie dziąseł i uczucie dyskomfortu, zazwyczaj zwiastują poważne kłopoty ze zdrowiem.

Temat jest powszechnie omawiany – przez lekarzy, w reklamach telewizyjnych, jednak wciąż większość osób dotkniętych dolegliwością ją bagatelizuje lub skrywa kłopoty. A jest to spora grupa – szacuje się, że krwawienie dziąseł dotyczy co drugiej dorosłej osoby. Pamiętajmy, że nieleczone zapalenie dziąseł może doprowadzić do paradontozy – stanowi ona bezpośrednie zagrożenie dla zębów i całego organizmu – mówi lek. stom. Joanna Rozwadowska z Centrum Stomatologii Estetycznej i Implantologii Galeria Uśmiechu.

Przyznaj się dentyście...

Jeśli zauważymy choć raz krew podczas szczotkowania zębów, to niezwłocznie powinniśmy się udać do stomatologa. Dlaczego jest to tak ważne? Przede wszystkim, jak właściwe w większości dolegliwości, wczesna diagnoza schorzenia, pozwoli szybko i stosunkowo prosto ją zatrzymać, kontrolować i nie pozwolić na dalszy rozwój. Gdy stan zapalny dotyka jedynie dziąseł, to jego zwalczenie naprawdę nie będzie trudne. Po pierwsze należy dokładnie oczyścić zęby z osadów oraz kamienia. Po drugie stomatolog powinien sprawdzić ogólny stan zdrowia zębów – wyeliminować próchnicę oraz nieszczelne, nawisające wypełnienia. Trzecim elementem jest właściwa higiena: szczotkowanie zębów z zastosowaniem odpowiedniej pasty, nici dentystycznych, płukanek, preparatów przeciwbakteryjnych – mówi Joanna Rozwadowska, lek. stomatolog Galerii Uśmiechu.

Paradontoza

Jednym z powodów krwawienia dziąseł jest zapalenie przyzębia, czyli paradontoza. Schorzenie zagraża zębom, gdyż towarzyszy mu zanik kości i stan zapalny dziąseł. Zaniedbania mogą powodować utratę większej liczby zębów, niż jakakolwiek inna przyczyna. Szacuje się, że paradontoza w mniejszym lub większym stopniu zaawansowania dotyka nawet 70% Polaków!

Każdy ząb składa się z korony oraz jednego lub kilku korzeni. Fizjologiczniew stanie zdrowia, w jamie ustnej widoczna jest jedynie korona, korzeń zakotwicza ząb w kości. Dziąsła otaczają zęby i pokrywają niżej położoną kość. Zapalenie dziąseł jest powierzchownym zakażeniem, które ogranicza się do tkanki dziąsła i nie wpływa jeszcze na poniżej umiejscowioną kość. Zazwyczaj towarzyszy temu zaczerwienienie, obrzęk, krwawienie przy szczotkowaniu oraz nieprzyjemny zapach z ust – tłumaczy stomatolog Joanna Rozwadowska.

Kiedy stan zapalny przenosi się z dziąsła na przyległą kość, określamy to zapaleniem przyzębia. Na tym etapie następuje już utrata kości podpierającej ząb. Infekcja nieleczona prowadzi do postępującej utraty kości, a w rezultacie rozchwiania i utraty zęba.

Objawy, które powinny Cię skierować do lekarza stomatologa:

  • krwawienie i obrzęk dziąseł,
  • pojawiające się przerwy miedzy zębami,
  • rozchwianie jednego lub więcej zębów,
  • cofające się dziąsła i obnażanie części korzenia,
  • nieprzyjemny zapach z ust.

Jeśli mamy chorobę przyzębia, która nie ustępuje w trakcie rutynowego leczenia, lub jeśli stopień zaawansowania schorzenia jest znaczny, konieczna jest wizyta u naszego specjalisty – periodontologa. To on troszczy się o dziąsła i otaczającą kość. Periodontolog ma za sobą lata dodatkowego szkolenia i doświadczenie, które pozwalają mu na użycie specjalnych technik, by leczyć trudniejsze lub bardziej zaawansowane choroby przyzębia – kończy Joanna Rozwadowska z centrum stomatologii Galeria Uśmiechu.

źródło: ScienceNews.pl