Kategoria: Ciąża i dziecko

Dodano: 2012-11-23 12:45:16

Nie liczysz się w towarzystwie? Będziesz nałogowym palaczem!

Nowe szwedzkie badanie pokazuje, iż niski status pośród rówieśników w okresie nastoletnim wiąże się z wysokim ryzykiem rozwinięcia nałogu tytoniowego w dorosłości. Naukowcy z Uniwersytetu w Sztokholmie posłużyli się szeroką bazą danych, która zawierała dane z obserwacji ponad 15 000 Szwedów, od momentu przyjścia na świat do osiągnięcia wieku średniego.

Badacze wybrali grupę 2 329 osób, z którymi przeprowadzono ankietę w wieku 13 lat, na temat ich statusu w grupie rówieśniczej w szkole.

Kolejną rozmowę odbyto w momencie, kiedy badani mieli 32 lata. Tym razem, temat dotyczył ich zwyczajów nikotynowych.

Okazało się, że im mniej dana osoba liczyła się w towarzystwie w okresie nastoletnim, w tym cięższy nałóg tytoniowy wpadła w okresie dorosłości (regularny palacz – mniej niż 20 papierosów dziennie; ciężki palacz – ponad 20 papierosów dziennie).

Istnieje wiele możliwych powodów, dla których nastolatki o niskim statusie kończą jako palacze.

Wyrzucenie poza nawias grupy rówieśniczej może sprawić, że nastolatek uwierzy, iż nie jest wiele warty, a to może z kolei wpłynąć na jego przyszłe plany i ambicje, a co za tym idzie – także na wybory (palenie jest również wyborem).

Tacy ludzie mogą być również bardziej skłonni do ryzykowych zachowań, podczas gdy „faworyci” starają się spełniać społeczne oczekiwania odnośnie dobrego prowadzenia się.

Nieakceptowane nastolatki mogą próbować palić, aby zyskać popularność bądź zwrócić na siebie uwagę. Niestety, nałóg nikotynowy, tak jak każde uzależnienie, ciężko jest im następnie rzucić i pozostaje z nimi aż do dorosłości.

źródło: http://www.biomedical.pl/zdrowie/nie-liczysz-sie-w-towarzystwie-bedziesz-nalogowym-palaczem-a8794.html