Kategoria: Zdrowie

Dodano: 2013-05-24 08:34:23

Niemiecka firma SAP rekrutuje ludzi z autyzmem

Niemiecki producent oprogramowania planuje przyjąć do pracy ludzi z autyzmem na stanowiska programistów i testerów produktów, w oparciu o umiejętności charakterystyczne dla tego zaburzenia: wyjątkowo silne przywiązywanie wagi do szczegółów oraz umiejętność rozwiązywania złożonych problemów.

Rekrutację dla SAP prowadzi duńska firma Specialisterne, która będzie odpowiedzialna za znalezienie i wyszkolenie pracowników ze zdiagnozowanym zaburzeniem.

Rzecznik SAP mówi: - Ci ludzie mają wyjątkowe umiejętności, które są nam potrzebne. Do tej pory SAP zatrudniła ludzi z autyzmem w Indiach i w Irlandii.

Przedstawiciele Specialisterne dodają, że pomogli już setkom autystycznych ludzi w znalezieniu pracy. Autyzm jest zaburzeniem, które wiąże się z problemami z komunikacją interpersonalną, więc taka pomoc cierpiącym często jest niezbędna.

Ludzie z postacią autyzmu znaną jak syndrom Aspergera mają czasami ponadprzeciętną inteligencję. Odznaczają się w matematyce, a także innych dziedzinach, które swe korzenie mają w logice.

- Ludzie z autyzmem mają często unikatowe umiejętności skupienia się na danym temacie, a takie skupienie udaje im się utrzymać niezwykle długo. Dobrzy są także w dostrzeganiu rozbieżności w danych – mówi Steen Thygesen, dyrektor wykonawczy Specialisterne.

Amerykańskie centra CDS podają, że w USA jedno dziecko na 88 cierpi na autyzm. Zaburzenie częściej dotyka chłopców.

Inna niemiecka firma, Auticon, już teraz zatrudnia wyłącznie autystycznych ludzi jako testerów oprogramowania. Zespół analizuje dane dla niemieckiej filii Vodafone.

źródło: http://www.biomedical.pl/psychologia/niemiecka-firma-sap-rekrutuje-ludzi-z-autyzmem-a10831.html