Kategoria: Zdrowie

Dodano: 2013-04-18 12:18:19

Nowe neurony wyleczą choroby mózgu?

Od narodzin do śmierci doświadczamy skutków upływu czasu. Starzenie mózgu zaczyna się już po 20 roku życia, aby w pełni objawić się około sześćdziesiątki. Od 40 roku życia zmniejsza się skuteczność ludzkich zmysłów i często niezbędne są nam okulary. Mózg traci na jakości, ale także na wadze – ok. 8% masy mózgu może ulotnić się wraz ze starzeniem. Co więcej, ok. 25 roku życia zaczyna się zmniejszać liczba neuronów w mózgu – nieodwracalnie. A przynajmniej tak do tej pory uważano.

Badanie opublikowane w EMBO Molecular Medicine, przeprowadzone przez naukowców francuskich z INSERM i CEA, właśnie pokazało, że możemy usprawnić produkcję nowych neuronów... u myszy.

Co jeszcze bardziej interesujące, prace te nie ograniczają się do naprawiania szkód wyrządzonych jedynie przez czas. Albowiem, naukowcy wzięli pod lupę także choroby neurologiczne i radioterapię, które są także powiązane z utratą funkcji mózgu.

Naukowcy francuscy zadali sobie pytanie: dlaczego neurony ulegają uszkodzeniu? Aby na nie odpowiedzieć, poddali mózgi myszy silnemu napromieniowaniu.

Pod koniec doświadczenia okazało się, że komórki macierzyste, odpowiedzialne za produkcję neuronów, w dalszym ciągu były obecne. Natomiast nie funkcjonowały sprawnie, było ich mało i znajdowały się w jednym regionie mózgu (subventricular zone). Takie same anomalie stwierdza się u myszy starych.

Kolejne badania pokazały, że komórki macierzyste szpiku kostnego u napromieniowanych i starych gryzoni prezentowały wysokie poziomy TGF-beta, czyli molekuły sygnalizującej z rodziny cytokin.

Molekuła ta powoduje rodzaj uśpienia nerwowych komórek macierzystych, które w ten sposób stają się bardziej wrażliwe na apoptozę (śmierć komórkowa).

Aby zahamować działanie cytokin, badacze zablokowali in vivo sygnał wysyłany przez nie, posługując się przeciwciałem skierowanym przeciwko tym molekułom. Rezultat? Cytokiny nie były w stanie osłabiać nerwowych komórek macierzystych, a u gryzoni zaczęły pojawiać się nowe neurony.

Pozostaje jeszcze przełożyć wyniki tego eksperymentu na człowieka. Jeżeli się uda, być może terapie przeciwko uszkodzeniom mózgu, spowodowanym chorobami neurodegeneracyjnymi oraz radioterapią, mamy w zasięgu ręki...

Nie mówiąc już o metodach zwiększania produkcji neuronów u osób starszych...

źródło: http://www.biomedical.pl/zdrowie/nowe-neurony-wylecza-choroby-mozgu-a10463.html