Kategoria: Ciąża i dziecko

Dodano: 2012-10-05 10:39:35

Nowe soczewki kontaktowe mogą pomóc powstrzymać postęp krótkowzroczności u dzieci

Krótkowzroczność dotyczy ponad 40% ludzi w Stanach Zjednoczonych oraz aż do 90% dzieci w niektórych częściach Azji. Problem ten rozpoczyna się już w dzieciństwie i często postępuje wraz z wiekiem. Standardowe soczewki, choć korygują wadę wzroku, nie leczą jej.

Ostatnie badania przeprowadzone przez Davida Troilo i jego kolegów z State University of New York (SUNY) College of Optometry in New York City skupiają się na specjalnych szkłach kontaktowych, mających za zadanie wpływać na dziecięce oko w taki sposób, aby wraz z jego rozrostem, wada wzroku zmniejszała się. 

Troilo przedstawi swoje spostrzeżenia na Optical Society's (OSA) Annual Meeting, Frontiers in Optics (FiO) 2012 odbywającym się 14 października w Rochester w Nowym Jorku.

Krótkowzroczność powstaje, gdy oko jest zbyt długie, utrudniając skupienie światła z odległych obiektów na siatkówce. Okulary oraz szkła kontaktowe, poprzez korektę wady na głównej osi wizualnej, mogą stworzyć niewielki stopień nadwzroczności w obwodach siatkówki.

Powstała w ten sposób nadwzroczność może nawet pogłębić krótkowzroczność. Dzieje się tak, ponieważ wraz ze wzrostem dziecka, wzrost jego oka nakierunkowany jest na miejsce skupienia światła w siatkówce, wydłużając organ jeszcze bardziej.

Troilo wykazał, że specjalnie zaprojektowane szkła kontaktowe, które zmieniają sposób skupiania się światła w siatkówce, mogą spowodować takie zmiany w rozwoju oka, aby to kształtowało się w pożądany sposób.

Eksperymenty wykazały, iż uczeni rzeczywiście zmienili kształt oka w sposób przez siebie przewidziany. Tym samym szkła kontaktowe z powodzeniem zmniejszyły wydłużanie się oka - procesu powodującego progresję krótkowzroczności.

Troilo twierdzi, iż już niedługo nowe wersje soczewek kontaktowych będą mogły pomóc lekarzom powstrzymać postęp krótkowzroczności u dzieci.źródło: http://www.biomedical.pl/zdrowie/nowe-soczewki-kontaktowe-moga-pomoc-powstrzymac-postep-krotkowzrocznosci-u-dzieci-a8195.html