Kategoria: Zdrowie

Dodano: 2013-03-15 09:19:59

Pożądanie seksualne i podniecenie widać w mózgu

Ludzki mózg to centrum emocji, reakcji fizycznych i psychicznych. Odgrywa także kluczową w organizmie i od wielu lat jest przedmiotem wielu badań mających na celu odkrycie wszystkich jego tajemnic. Jak do tej pory, pozwoliło to skonstatować przede wszystkim, że mózg to otwarta księga naszych emocji i działań. Obserwacja aktywowanych w danym momencie stref mózgowych pozwala bowiem odgadnąć, co dana osoba odczuwa albo co właśnie robi.

To samo dotyczy seksualności, jak stwierdzili francuscy naukowcy z INSERM, pracujący nad pożądaniem seksualnym i mózgiem.

Z okazji Tygodnia Mózgu, który odbywa się w dniach 11 – 17.03 we Francji, badacze ci przedstawili częściowo wyniki swoich prac, które sugerują, że zarówno pożądanie seksualne, jaki i podniecenie, można „odczytać” w mózgu.

Dr Serge Stoleru, kierujący zespołem naukowym, wyjaśnia: - Wszyscy ludzie reagują w ten sam sposób, co oznacza, że aktywowane są te same strefy mózgowe u wszystkich. Różnica polega na bodźcach wizualnych, na które reagujemy, na przykład na zdjęcia erotyczne osób tej samej płci.

Dr Stoleru dodaje: - Nawet jeśli nie możemy pokazać impulsu, to możemy zobaczyć zmiany, które zachodzą w mózgu w momencie podniecenia.

Obserwacja ta była możliwa dzięki ulepszeniu technik neuroobrazowania: tomografia albo fMRI (funkcjonalny rezonans magnetyczny), które pozwalają uzyskać obraz 3D mózgu i jego aktywności. Pozwala to przestudiować z większą precyzją wszystkie zachodzące w nim procesy.

Jednakże, pożądanie seksualne seksualne jest trudne do zdefiniowania, przeciwnie do tego, co mogłoby się nam wydawać. Składa się z wielu różnych składników, poczynając od procesów poznawczych, kończąc na emocjach, przechodząc przez motywację i reakcje fizyczne.

W ten sposób, każdy z tych składników aktywuje poszczególne regiony mózgu i przyczynia się na swój sposób do powstania pożądania seksualnego.

Kiedy widzimy, na przykład, zdjęcie erotyczne, aktywuje się kora czołowo-oczodołowa. Jeżeli mamy wyobrazić sobie gesty erotyczne, aktywują się inne płaty czołowe w mózgu. Emocje seksualne zależą zaś od jąder migdałowatych.

źródło: http://www.biomedical.pl/zdrowie/pozadanie-seksualne-i-podniecenie-widac-w-mozgu-a10072.html