Kategoria: Zdrowie

Dodano: 2013-03-25 11:05:19

Rak: ważny czynnik zubożenia

Rak to pierwsza przyczyna śmierci we Francji – wielu francuskich obywateli mierzy się z tą chorobą, u siebie samych lub u kogoś bliskiego. W kontekście kryzysu ekonomicznego, coraz więcej pacjentów nie jest w stanie stawić czoła wszystkim wydatkom związanym z zachorowaniem na nowotwór. Zwracają się więc z prośbą o pomoc do różnych stowarzyszeń.

Prof. Jacqueline Godet, przewodnicząca Ligue contre le cancer, mówi: - Rak jest pierwszą patologią korzystającą z ALD (Allocation Longue Duree, czyli zasiłek przyznawany przewlekle chorym). Zwracane jest 100% kosztów leczenia, ale chorzy nie są w stanie sfinansować swojego życia codziennego.

Blisko 50% chorych musi zmienić swój styl życia ze względów ekonomicznych związanych z nowotworem. 75% z tych osób redukuje praktycznie wszystkie swoje codzienne wydatki, włączając w to także koszty ponoszone na jedzenie, a nawet na energię.

Prof. Godet mówi: - Ludzie zwracają się do nas z prośbą o pieniądze na życie codzienne (50%), na wydatki związane z leczeniem (23%), takie jak koszty szpitalne, peruki, protezy piersiowe, oraz na opiekę domową (17%).

W 2012, Ligue contre le cancer pomogła bezpośrednio 20 000 ludzi. Suma pomocy przekroczyła wartość 6,5 mln euro.

Prof. Godet dodaje: - To pierwszy raz, kiedy nasza organizacja musiała udzielić tak ogromnej pomocy finansowej. Suma wzrosła o 8% w stosunku do 2011 roku.

Trzeba jednak pamiętać, że nawet tak wielka pomoc nie zaspokoiła wszystkich istniejących potrzeb, ponieważ nie wszyscy potrzebujący pieniędzy zwracają się do Ligii. Rzeczywista liczba chorych zmagających się z problemami fianansowymi jest więc o wiele większa.

źródło: http://www.biomedical.pl/zdrowie/rak-wazny-czynnik-zubozenia-a10175.html