Kategoria: Zdrowie

Dodano: 2013-03-28 10:04:28

Regularne ćwiczenia w młodym wieku poprawiają funkcje mózgu w życiu późniejszym

Aktywny styl życia w dzieciństwie i w młodym wieku może pozytywnie wpłynąć na mózg w późniejszym okresie życia, sugeruje nowe badanie, opublikowane w Psychological Medicine. Badacze z King’s College London odkryli, że ludzie, którzy regularnie ćwiczyli przez całe życie, lepiej wypadali w testach umysłowych w wieku 50 lat, w porównaniu do bardziej „siedzących” rówieśników.

Dane oparte są o informacje zgromadzone od ponad 9 000 kobiet i mężczyzn, którzy byli częścią narodowego badania 1958 National Child Development Study w Wielkiej Brytanii.

Ludzie ci wielokrotnie w trakcie okresu badania raportowali naukowcom swoją aktywność fizyczną: w wieku 11 lat, 16, 33, 42, 46 i 50.

W teście umysłowym przeprowadzonym, kiedy uczestnicy mieli 50 lat, okazało się, że ci ludzie, którzy byli aktywni fizycznie co najmniej 4 dni w tygodniu, mieli lepsze wyniki w porównaniu do ludzi, którzy byli aktywni mniej niż 4 dni/tydzień.

Naukowcy odnotowali też, że ludzie, którzy ćwiczyli tylko raz w tygodniu, mimo wszystko mieli lepsze wyniki niż ci, którzy w ogóle nie ćwiczyli, a to oznacza, że nawet niewielka dawka ćwiczeń działa pozytywnie na mózg.

Wcześniejsze prace pokazały, że nawet krótkie okresy regularnych ćwiczeń mogą się odbić pozytywnie na mózgu.

Badanie przedstawione na Canadian Cardiovascular Congress w ubiegłym roku wykazało, że intensywny trening interwałowy 2 razy w tygodniu przez 4 miesiące był powiązany z lepszymi wynikami w testach na funkcje poznawcze.

Inne studium, zamieszczone w Medecine and Science in Sports and Exercise pokazało, że codzienne ćwiczenia mogą zapobiec atrofii (kurczenie) mózgu, do której dochodzi w miarę starzenia.

źródło: http://www.biomedical.pl/zdrowie/regularne-cwiczenia-w-mlodym-wieku-poprawiaja-funkcje-mozgu-w-zyciu-pozniejszym-a10225.html