Kategoria: Ciąża i dziecko

Dodano: 2013-02-19 13:07:14

Różnice w traktowaniu dzieci przez rodziców dotykają całą rodzinę

Rodzice różnie traktują różne dzieci. Do jednego dziecka są bardziej pozytywnie nastawieni, do drugiego zaś negatywnie. Badanie longitudinalne opublikowane w Child Development wykazało, że takie zachowanie dotyka nie tylko źle traktowane dziecko, ale wpływa na wszystkie dzieci w rodzinie. Naukowcy udowodnili również, że rodzice, którym ciężej jest w życiu, będą częściej traktowali swoje dzieci nierówno.

„Wcześniejsze badania skupiały się na wpływie nierównego traktowania przez rodziców na dziecko, które otrzymuje najwięcej negatywnych informacji, jednak nasze badanie patrzy na dynamiczny proces zachodzący na dwóch poziomach rodziny: dotykającym wszystkie dzieci oraz specyficznym dla dziecka doświadczającego najwięcej negatywnego traktowania” – powiedziała główna autorka badania, Jennifer M. Jenkins z University of Toronto.

W badaniu wzięło udział 400 kanadyjskich rodzin z dziećmi w wieku od 2 do 5 lat.

W większości wcześniejszych badań tego typu obserwowano jedynie rodziców z dwójką dzieci, co uniemożliwiało wyodrębnienie procesów wpływających na całą rodzinę i procesów wpływających na konkretne dziecko.

Rodziny w kanadyjskim badaniu miały do czworga dzieci. Naukowcy użyli specjalnych metod statystycznych, żeby odróżnić siły działające w obrębie całej rodziny od tych działających na wybrane dziecko. Dane pochodziły ze sprawozdań matek i obserwacji w domach.

Dla potrzeb badania skonstruowano wskaźnik rosnącego ryzyka, aby zmierzyć ilość stresujących okoliczności w życiu matek (obecnie lub w przeszłości).

Do takich okoliczności zalicza się np. samotne wychowywanie dzieci, niskie dochody, czy bezpieczeństwo w domu. Zauważono, że matki, które miały cięższe życie, były bardziej skłonne traktować swoje dzieci nierówno.

U kobiet tych zaobserwowano dużą różnicę między tym jak dużo ciepła i uczucia okazywały jednym dzieciom, a jak bardzo były srogie i poirytowane w stosunku do innych dzieci.

Im większe różnice w traktowaniu przez rodziców, tym więcej problemów osobowościowych można było zauważyć u dzieci (np. agresja, problemy emocjonalne).

Nierówne traktowanie dzieci miało silniejszy wpływ na całą rodzinę niż na pojedyncze dziecko. W przypadku, gdy rodzeństwo nie było traktowane sprawiedliwie, wszystkie dzieci w rodzinie miały więcej problemów psychologicznych. Według Jenkins dzieje się tak, gdyż faworyzowanie niektórych dzieci stwarza wiele podziałów.  źródło: http://www.biomedical.pl/dziecko/roznice-w-traktowaniu-dzieci-przez-rodzicow-dotykaja-cala-rodzine-a9782.html