Kategoria: Zdrowie

Dodano: 2013-05-22 13:22:41

Ślepota: lek 20 razy tańszy, ale równie skuteczny

Nowe francuskie badanie pokazuje, że Avastin jest równie skuteczny co Lucentis w leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD), i o wiele mniej droższy. Lucentis, lek laboratorium Novartis sprzedawany od 2006, znacząco redukuje ryzyko utraty wzroku w AMD. Wstrzykiwany jest regularnie prosto do oka, kilka razy w miesiącu.

Niestety, Lucentis jest bardzo drogi – ok. 800 euro za dawkę. Istnieje jednak inna molekuła, Avastin (laboratoria Roche), również podawana do oka i równie skuteczna co Lucentis, a jednak aż 20 razy tańsza.

Dziwi więc niepomiernie, że do tej pory środek ten nie uzyskał zatwierdzenia w leczeniu AMD. We Francji, w 2012 Direction generale de la sante wręcz zakazała jego stosowania w tej chorobie.

Wyniki próby klinicznej Gefal, którą koordynuje organizacja Hospices civils de Lyon, a która miała na celu porównanie skuteczności obydwu farmaceutyków, właśnie zostały zaprezentowane w trakcie kongresu naukowego w Seattle i opublikowane w Ophtalmology.

Wnioski? Obydwie molekuły są tak samo skuteczne i mają takie same działania niepożądane. Francuskie badania potwierdzają zresztą wcześniejsze wyniki prac uzyskane przez Amerykanów i Brytyjczyków. Nie powinno to dziwić – Avastin i Lucentis mają praktycznie taką samą strukturę chemiczną.

Próbę Gefal prowadzono od czerwca 2009 do listopada 2011 na 501 pacjentach z AMD. Część z nich była leczona Avantisem, a część Lucentisem.

Okazało się, że wyniki terapii są podobne w obydwu grupach pacjentów.

- Na poziomie skutków niepożądanych odnotowano 2 zgony w grupie z Avantisem, a 3 w grupie z Lucentisem. Jednak zgony te nie mają absolutnie nic wspólnego z terapią. Inne działania niepożądane, które odnotowano, są podobne w obydwu grupach – mówi prof. Gilles Aulagner, koordynator badania. – Teraz to nasze władze muszą zdecydować, czy Avastin może być przepisywany w AMD, czy nie.

W USA, UK, we Włoszech i w innych krajach, Avastin jest już stosowany w leczeniu AMD, mimo braku zatwierdzenia, z faktu mniejszych kosztów.

AMD dotyka od 15 do 20% ludzi w wieku powyżej 80 lat. Choroba ma dwie postaci. Sucha dotyka ok. 70% pacjentów i nie ma na nią żadnego lekarstwa. Postać mokrą można zaś leczyć Avantisem lub Lucentisem.

źródło: http://www.biomedical.pl/zdrowie/slepota-lek-20-razy-tanszy-ale-rownie-skuteczny-a10798.html