Kategoria: Zdrowie

Dodano: 2013-04-22 10:02:15

Terapie przeciwko rakowi prostaty powodują kurczenie przyrodzenia

Dwie z trzech typowych terapii raka prostaty zostały powiązane z kurczeniem penisa, jak wykazało badanie Dana-Farber/Brigham and Women's Cancer Center, University of California-Los Angeles, University of Connecticut i University of Texas M.D. Anderson Cancer Center, opublikowane w Urology. Niektórzy mężczyźni donoszący o tych skutkach uskarżają się, że wpłynęło to negatywnie na ich życie intymne.

Badacze przyjrzeli się 948 mężczyznom, którzy poddali się leczeniu raka prostaty i doznali nawrotów choroby. 82% uczestników miało powyżej 60 lat.

54% z nich poddało się chirurgicznemu usunięciu prostaty, 24% otrzymało kombinację radioterapii i leków blokujących hormony, 22% leczonych było tylko radioterapią.

Generalnie, 2,63% mężczyzn doniosło, że długość ich penisa zmniejszyła się po terapii. Procent ten zmieniał się w zależności od terapii.

Na przykład, spośród mężczyzn, którzy przeszli operację chirurgiczną, 3,73% skarżyło się na zmniejszenie penisa. Spośród tych, którzy poddali się radioterapii i zażywali leki – 2,67%. Spośród mężczyzn po samej radioterapii – 0%.

Współautor badania, dr Jim Hu, mówi: - Wcześniejsze badania doszły do wniosku, że kurczenie penisa jest skutkiem usunięcia prostaty. Może to wynikać ze zwłóknienia i zaniku tkanki z powodu uszkodzenia nerwu i struktury naczyń krwionośnych w trakcie operacji.

Obecne badania nie mierzyły długości penisa, ale opierały się jedynie na subiektywnym zdaniu mężczyzn. Naukowcy nie zapytali także bezpośrednio o funkcje seksualne respondentów.

Dr Paul Nguyen, autor badania, mówi: - Lekarze i chirurdzy są świadomi ryzyka kurczenia penisa, ale prawie nigdy nie rozmawiają o tym ze swoimi pacjentami, więc może być to bardzo nieprzyjemne dla niektórych mężczyzn, kiedy do tego dojdzie.

Autorzy badania sugerują, że pacjentów powinno się informować o tym możliwym skutku ubocznym, zanim wybiorą terapię.

Nguyen mówi: - Rak prostaty to jeden z niewielu nowotworów, gdzie pacjent może decydować o terapii. A ponieważ z każdą wiążą się skutki uboczne, może być to ciężki wybór.

źródło: http://www.biomedical.pl/mezczyzna/terapie-przeciwko-rakowi-prostaty-powoduja-kurczenie-przyrodzenia-a10479.html