Kategoria: Zdrowie

Dodano: 2013-04-05 11:05:00

Uderzenia gorąca? Aktywnie dni przynoszą spokojne noce

Dobrze przespana noc niekoniecznie zawsze jest oczywista dla kobiety w okresie menopauzy. Ćwiczenia fizyczne mogą pomóc, ale bardzo często panie po prostu nie mają na to wolnego czasu. Dobre wieści przynosi więc badanie opublikowane w Menopause, które podkreśla, że wysokie poziomy rutynowej codziennej aktywności mogą być najważniejszym czynnikiem dobrze przespanej nocy dla kobiet, które cierpią z powodu uderzeń gorąca i nocnych potów.

Od dawna wiadomo, że ćwiczenia fizyczne generalnie dobrze wpływają na sen, ale wcześniejsze badania nad kobietami w okresie menopauzy nie doszły do rozstrzygających wniosków.

Dlatego naukowcy z programu Study of Women's Health Across the Nation (SWAN) skupili się jedynie na kobietach z uderzaniami gorąca lub nocnymi potami, przeprowadzając jednocześnie rozróżnienie między czasem wolnym a aktywnością w domu.

W badaniu udział wzięło 27 białych i 25 czarnych kobiet, w wieku od 54 do 63 lat, które prowadziły dziennik i spały z monitorem snu. Wypełniły też kwestionariusz na temat swojej fizycznej aktywności.

Analizy pokazały, że kobiety, które były najbardziej aktywne, najlepiej spały i miały najmniej pobudek w nocy. 

Pozytywne efekty były związane głównie z zajęciami w domu, a mniej ze sportem i z ćwiczeniami fizycznymi.

Ale pojawiła się też znacząca różnica między rasami i BMI. Najlepsze efekty zaobserwowano u kobiet białych i szczupłych. Potrzebne są więc dodatkowe badania, które pozwolą dowiedzieć się, dlaczego tak się dzieje.

źródło: http://www.biomedical.pl/kobieta/uderzenia-goraca-aktywnie-dni-przynosza-spokojne-noce-a10304.html