Kategoria: Zdrowie

Dodano: 2013-06-04 09:26:01

Uraz rdzenia kręgowego: poprawa po terapii ludzkimi komórkami macierzystymi

Przeszczep z ludzkich płodowych komórek macierzystych poprawił funkcje motoryczne i sensoryczne u szczurów z urazem rdzenia kręgowego, jak wynika z badania zamieszczonego w Stem Cell Research ang Therapy. Co więcej, przeszczep ten poprawił strukturalną integralność rdzenia, przywracając funkcje w miejscu urazu.

Badanie to, autorstwa naukowców z University of California San Diego, budzi nadzieję na terapie urazów rdzenia u ludzi.

Sebastian van Gorp przyjrzał się konkretnie wpływowi wewnątrzrdzeniowego przeszczepu z nerwowych komórek macierzystych, pochodzących z rdzenia kręgowego ludzkiego płodu, na odzyskanie neurologicznych funkcji u szczurów dotkniętych ostrym urazem odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Posłużył się 42 trzymiesięcznymi samicami, które podzielił na trzy grupy. W pierwszej szczury otrzymały zastrzyk z komórek macierzystych do rdzenia kręgowego, w drugiej placebo, a w trzeciej nic.

Skuteczność terapii oceniono w testach motorycznych i sensorycznych oraz na podstawie spastyczności i sztywności mięśni. Naukowcy ocenili także, jak dobrze macierzyste komórki zintegrowały się z rdzeniem kręgowym gryzoni.

Okazało się, że szczury po przeszczepie komórek macierzystych doświadczyły znaczącej poprawy na poziomie motoryki (np. poruszanie łapami), spastyczności mięśni oraz wrażliwości na bodźce termalne i mechaniczne w porównaniu do pozostałych gryzoni.

Van Gorp podsumowuje: - Nasze badanie pokazuje, że przeszczep z nerwowych komórek macierzystych, pochodzących z rdzenia kręgowego ludzkiego płodu, to potencjalna terapia dla pacjentów z urazami rdzenia kręgowego.

źródło: http://www.biomedical.pl/zdrowie/uraz-rdzenia-kregowego-poprawa-po-terapii-ludzkimi-komorkami-macierzystymi-a10928.html