Kategoria: Zdrowie

Dodano: 2013-03-26 08:40:57

W jaki sposób olej z oliwek chroni przed chorobą Alzheimera?

Być może właśnie udało się rozszyfrować tajemnicę działania oliwy extra virgin, o której wiadomo, że pomaga zredukować ryzyko choroby Alzheimera. Artykuł opublikowany w ACS Chemical Neuroscience mówi o jednym składniku oliwy, który pomaga wyrzucić szkodliwe proteiny z mózgu.

Amal Kaddoumi, autor badania, zwraca uwagę, iż na całym świecie ok. 30 mln ludzi cierpi na tę chorobę neurodegeneracyjną. Podkreśla też fakt, że znacznie mniejszą zachorowalność obserwuje się w krajach Morza Śródziemnego.

Naukowcy przypisywali kiedyś ten stan rzeczy wysokiemu stężeniu jednonienasyconych kwasów tłuszczowych w oliwie z oliwek, która jest podstawowym składnikiem diety śródziemnomorskiej.

Nowe badania zaś sugerują, że czynnikiem chroniącym może być substancja zwana oleokantal, która chroni komórki nerwowe przed uszkodzeniami, do których dochodzi w chorobie Alzheimera.

Zespół Kaddoumi wykazał, że oleokantal pomaga zmniejszyć akumulację beta-amyloidów w mózgu, a proteiny te mają być głównymi odpowiedzialnymi za rozwój Alzheimera.

W artykule badacze opisują, w jaki sposób śledzili działanie składnika w mózgu oraz w komórkach mózgowych myszy hodowanych w laboratorium.

W obydwu przypadkach, oleokantal wzmagał produkcję dwóch protein i jednego enzymu, kluczowych dla usuwania beta-amyloidów z mózgu.

- Oleokantal pochodzący z oliwy extra virgin może redukować ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera oraz inne demencje - podsumowują autorzy badania.

źródło: http://www.biomedical.pl/zdrowie/w-jaki-sposob-olej-z-oliwek-chroni-przed-choroba-alzheimera-a10186.html