Kategoria: Ciąża i dziecko

Dodano: 2013-07-12 14:17:15

Zapłodnienie in vitro low cost!

Techniki zapłodnienia in vitro pozwalają dziś na pomoc w wielu przypadkach problemów z płodnością, ale ich koszty są wysokie. Być może wkrótce to się zmieni dzięki pracom belgijskich badaczy, którym udało się opracować uproszczoną technikę zapłodnienia in vitro. Uproszczoną i w dodatku o wiele tańczą: wystarczy mieć zaledwie 200 euro w kieszeni.

Aktualnie stosowane techniki to koszty rzędu 3 000 euro średnio.

Techniki in vitro, coraz bardziej zaawansowane, polegają dosłownie na zapłodnieniu komórek jajowych plemnikami poza ciałem ludzkim.

Jednak uwaga, jest to dość uproszczona definicja, ponieważ dany proces IVF składa się z wielu różnych etapów, w zależności od danego przypadku.

Tak więc te 200 euro, o których mówią badacze z Belgii, to koszt zaledwie stymulacji jajników, co jest bardzo prostym zabiegiem, oraz etap biologiczny produkcji jednego embriona.

Technika opracowana przez naukowców belgijskich pozwala na pominięcie konieczności stosowania niektórych apartów medycznych, zawsze bardzo drogich.

In vitro low cost
jednak już się sprawdziło, a wyniki zainteresowani moga uznać za dość zachęcające: 12 noworodków przyszło na świat dzięki tej technice.

Badacze utrzymują, że uzyskali ten sam poziom powodzenia co metody klasyczne. Teraz chcieliby, aby ich metoda była dostępna w krajach ubogich, takich jak państwa w Afryce subsaharyjskiej.

Większość z 5 000 000 noworodków, które pojawiły się na świecie za pomocą technik zapłodnienia in vitro, narodziła się w krajach rozwiniętych. Być może teraz to się zmieni, na pewno nie natychmiast.

Pierwsze laboratorium low cost powstanie w Belgii i otworzy swoje podwoje już w listopadzie tego roku.

źródło: http://www.biomedical.pl/ciaza/zaplodnienie-in-vitro-low-cost-a11347.html