Kategoria: Zdrowie

Dodano: 2013-03-12 08:39:12

Żyć 150 lat dzięki neuronom

Dzisiaj, średnia spodziewana długość życia ludzkiego mieści się w granicach 69 lat. Jednak w niektórych krajach ludzie z łatwością przekraczają nawet 80 lat (Japonia, przede wszystkim). Najnowsze badanie, opublikowane w PNAS, sugeruje, że niektóre części naszego ciała mogłyby spokojnie pobić także ten rekord. Zdaniem autorów, zwłaszcza neurony mogą żyć co najmniej dwa razy dłużej niż nasze organizmy.

Wszystkie nasze komórki są regularnie odnawiane, ale na świat przychodzimy prawie z kompletem neuronów, które będą nam służyć całe życie. Powstawanie nowych komórek w mózgu jest niewielkie, a neurony mają długość życia większą niż wszystkie inne komórki.

Na tej podstawie naukowcy z Uniwersytetu w Pavia we Włoszech postanowili przekonać się, czy komórki mózgowe są zdolne przeżyć dany organizm, w którym się znajdują.

Badacze pobrali więc neurony od dorosłych myszy, a następnie wszczepili je do mózgów 60 płodów szczurów. Po tym zabiegu zwierzęta żyły normalnie, do momentu, kiedy naukowcy postanowili je uśmiercić, gdy gryzonie były już w stanie agonalnym i zdolne przeżyć co najwyżej dodatkowe 2 dni.

Ich mózgi poddano dokładnym oględzinom po śmierci. Okazało się, że neurony myszy w szczurzych mózgach były w dalszym ciągu w pełni funkcjonalne, nawet po zgonie szczurów.

Średnia długość życia myszy wynosi 18 miesięcy, szczurów – 36 miesięcy. Według naukowców możliwe jest, że neurony były w stanie przeżyć dłużej, ponieważ przeszczepiono je do organizmów, których długość życia jest większa.

- Ale rezultaty tego badania sugerują także, że neurony mają nieograniczoną długość życia. I działają sprawnie, o ile dany organizm żyje - tłumaczy Lorenzo Magrassi, współautor badania. - Więc gdybyśmy mogli żyć 160 lat, nie utracilibyśmy naszych neuronów.

Autorzy badania dodają jednak od razu: - Fakt, że nasze neurony mogą żyć w nieskończoność, wcale nie oznacza, że ludzie również mogą żyć wiecznie. Starzenie nie zależy od indywidualnej długości życia poszczególnych części ciała. I w dalszym ciągu nie rozumiemy, dlaczego się starzejemy.

Z zaprezentowanym badaniem wiążą się jednak praktyczne zastosowania: być może uda się dokonać transplantacji neuronów w przypadkach chorób neurodegeneracyjnych, takich jak Parkinson albo Alzheimer.

źródło: http://www.biomedical.pl/zdrowie/zyc-150-lat-dzieki-neuronom-a10022.html